Ponad 20 lat temu w mazurskich lasach żyły dzikie rysie.
Gdy w 1987 roku ostatnia samica i dwójka jej kociąt zginęły – las zamarł.
Rysi jest za mało
Głównym celem projektu jest przywrócenie populacji rysi na obszarach, gdzie jeszcze niedawno występowały w naturze. Obecnie szczególnie zagrożone są rysie z lasów północno-wschodniej Polski. Żyje ich tam zaledwie 60.
Rysie nie mają gdzie żyć
Oprócz zbyt małej populacji rysi, kolejnym zagrożeniem dla tego gatunku jest brak dogodnych miejsc do życia. Rysie potrzebują rozległych i bogatych w zwierzynę lasów. Obszary leśne w Polsce coraz częściej są przecinane terenami zabudowanymi, polami i siecią dróg. To wszystko uniemożliwia tym płochliwym zwierzętom swobodne przemieszczanie się i szukanie odpowiednich siedlisk.
Rysie mają za mało pożywienia
Sytuację rysi pogarsza brak wystarczającej ilości pożywienia. Rysie polują głównie na sarny i jelenie, a w ostatnich latach liczebność tych zwierząt w miejscach występowania rysi zmniejszyła się kilkukrotnie. W rezultacie rysie nie znajdują odpowiedniej ilości pokarmu.
Źródło: http://rys.wwf.pl/mozesz-pomoc-1.html
Jeśli nie jest Ci obojętny los tych sympatycznych zwierząt i chciałbyś wesprzeć akcję, kliknij w banner po prawej i postępuj zgodnie z instrukcją na stronie.