…czyli słów kilka o kalibracji monitora i o tym jak Wy widzicie zdjęcia zmieszczone na tej stronie. Otóż jakiś czas temu żona mojego starego kupla stwierdziła, że zdjęcia na naszym blogu są zbyt ciemne. Wtedy zupełnie zignorowałem problem, ale ziarno zostało zasiane, od tego czasu przy każdej okazji sprawdzałem jak faktycznie te moje zdjęcia widać na innych monitorach. Moje zdumienie rosło wprost proporcjonalnie do ilości „przetestowanych” monitorów, okazało się mianowicie, że na większości z nich moje zdjęcia są za ciemne. Poszukiwania w sieci dość szybko wskazały mi, w czym problem, okazało się mianowicie, że większość monitorów dostępnych na rynku jest tak sparametryzowana, aby wyświetlany przez nie obraz był maksymalnie atrakcyjny na pierwszy rzut oka. Niestety takie ustawienia niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Dodatkowo okazało się, że kalibracja monitora to temat rzeka, a właściwe skalibrowanie jest bardzo trudne, jeżeli nie niemożliwe bez dodatkowego osprzętu, myślę tu o kolorymetrach szerzej znanych, jako kalibratory.
Dalsze drążenie tematu pokazało mi, że nie jest na szczęście tak źle i kilka prostych zabiegów może zdecydowanie poprawić komfort oglądania zdjęć, stron www czy dokumentów elektronicznych na monitorze. Jednym z takich zabiegów jest prawidłowe ustawienie jasności i kontrastu na podstawie szablonu, które można znaleźć w sieci. Jeden z nich pozwoliłem sobie zamieścić na podstronie Kalibracja (dostępnej z górnego menu). Tekst wraz z szablonem pochodzi ze strony Adama Śmiałka www.smialek.prv.pl.
Podsumowując, warto spróbować pobawić się suwakami monitora, nie zajmie to wiele czasu, a może się okazać, że nasze oczy mniej się męczą podczas przeglądania Internetu, a zdjęcia na mojej stronie zobaczycie tak jak widzę je ja 🙂
To ja tylko dodam od siebie, że większości tanich monitorów LCD (tzn tych przeznaczonych do użytku domowego) nie daje się skalibrować w ogóle. Nie da się po prostu uzyskać odpowiednich kolorów i kropka 😉
W pełni się zgadzam, sam ostatnio trafiłem na taki monitor u znajomego. Dało się coś wyciągnąć regulując jasność i kontrast, ale odwzorowanie kolorów to kaplica.