Jakiś czas temu trafiłem w Internecie na informację o młynie wodnym we wsi Kamiennik (woj. wielkopolskie), jako, że tego typu obiektów hydrotechnicznych w Polsce jest coraz mniej, a działające można pewnie na palcach jednej ręki policzyć, postanowiłem wybrać się na poszukiwania. Tamtego dnia miałem dwa cele przed sobą, wcześniej wspomniany młyn wodny i stary cmentarz ewangelicki we wsi Kwiejce Nowe.
Na początek pojechałem do Kwiejc Nowych, poszukać cmentarza. Włóczyłem się po okolicy ponad godzinę, napotkani mieszkańcy nie potrafili dokładnie wskazać miejsca, a mnie powoli kończył się czas. W końcu poddałem się i ruszyłem w kierunku Kamiennika, jadąc tam od strony Nowych Kwiejc przejeżdżamy przez ładną wieś Kwiejce. Tam obok malowniczego neogotyckiego kościółka z początku XX wieku znalazłem inny ewangelicki cmentarz, a właściwie zobaczyłem tuż przy drodze, jednak brak czasu pogonił mnie do młyna i wizytę w Kwiejcach odkładam na później.
Młyn wodny w Kamienniku powstał na przełomie XIX i XX wieku, niestety nie udało mi się znaleźć więcej szczegółów w Internecie na temat tego obiektu. Właściciel nie był skory do rozmowy, a zdjęcia powstały głównie dzięki uprzejmości sąsiada.
W Europie młyny rozpowszechniły się w XI wieku, na ziemiach polskich trochę później, bowiem pierwsza udokumentowana informacja o polskim młynie napędzanym wodą pochodzi z 1264 roku i dotyczy rzeki Czarnej w Połańcu. W krótkim czasie nastąpił rozkwit tych nadrzecznych budowli – u schyłku XVIII wieku było już ich w Polsce kilkanaście tysięcy, w całej Europie ponad pół miliona.
Młyn o którym mowa znajduje się w Kamienniku woj.wielkopolskie.To bardzo cenne ,ze interesujesz sie tego rodzaju budowlami może masz informacje o innych młynach np. rodziny Szczepskich.Pozdrawiam
Dziękuję za poprawkę, nie mam pojęcia czym się sugerowałem, podczas opisu lokalizacji 🙂 Młyn w Kamienniku był moim pierwszym młynem wodnym i … ziarno zostało zasiane, zafascynowały mnie te budowle. Myślę, że z czasem pojawi się więcej wpisów na ten temat, ale na to potrzebuję czasu. Niestety nie posiadam w tej chwili informacji na temat innych młynów, myśląc o tych terenach nie potrafię się skupić na jednym temacie 🙂
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam
P.S. Spodobało mi się Brokowo
Młyn ten jest znacznie starszy, bowiem założyli go Wolframowie najprawdopodobniej był to koniec XVII, początek XVIII w. W tym samym czasie powstał tartak i kuźnia. Pozdr
Niesamowite, nie sądziłem, że osadnictwo na tych terenach rozwijało się tak wcześnie. Bardzo dziękuję za informację, może to naprowadzi na jakiś trop.
Pozdrawiam
Witam
Fajna stronka. Szczere wyrazy uznania. Jeśli chodzi o cmentarz ewangelicki w Kwiejcach Nowych (a raczej w Zieleńcu) to podaję namiary GPS:
E 15 59 30
N 52 46 30
Dziękuję za odwiedziny i miłe słowo 🙂 Położenie tego cmentarza już znam, ale fajnie, że podajesz namiary GPS, przydadzą się innym globetrotter’om 🙂
Pozdrawiam
Młyn o którym mówisz należał do rodziny Dymek przed II wojną światową