Tytułem wstępu do relacji z zeszłorocznego wyjazdu w słowackie Tatry, chciałbym wspomnieć o ubezpieczeniu jakie trzeba wykupić na wypadek konieczności skorzystania z pomocy tamtejszego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (HZS). Brak ubezpieczenia może skutkować tym, że pokryjemy wszystkie koszty akcji ratowniczej, jeśli przydarzy nam się wypadek w górach.
Obowiązkowe ubezpieczenie od następstw wypadku w górach po słowackiej stronie weszło w życie 1 lipca 2006 roku, ma ono na celu poprawę warunków pracy słowackich ratowników. Do lipca 2006 roku koszty akcji ratunkowych ponosiły kasy chorych. Jedynie w przypadku, kiedy turyści ewidentnie złamali obowiązujące przepisy koszty akcji ponosili sami poszkodowani. Poszkodowani oczywiście bronią się przed odpowiedzialnością, więc pieniądze wydane na akcje ratownicze nie zwracały się. Obowiązkowe ubezpieczenia dla osób wybierających się w góry wprowadziło już większość krajów alpejskich. W ten sposób pieniądze wydane na ratowanie ludzkiego życia wracają do ratowników i mogą służyć ofiarom następnych wypadków. Szkoda, że ustawodawca nie wprowadził obowiązku ubezpieczenia w polskich górach. Dość często mówi się w mediach o akcjach podejmowanych przez polskich ratowników i przy okazji o fatalnej kondycji finansowej służb ratowniczych.
Na dzień dzisiejszy dzienna stawka za takie ubezpieczenie wynosi 0,33 EUR za osobę, a zabezpiecza pokrycie wydatków do 10.000,00 EUR. Powyższa stawka odnosi się do podstawowego ubezpieczenia turystycznego, oprócz tego są jeszcze dwie kategorie: Sport i Sport special. Ubezpieczenie można wykupić jako całoroczne i okresowe w wybranym przez nas okresie czasu. Ubezpieczenie obejmuje akcje podejmowane w:
- Belianske Tatry (Bielskie Tatry)
- Malá Fatra (Mała Fatra)
- Nízke Tatry (Niżne Tatry)
- Pieniny (Pieniny)
- Stredné Beskydy (Beskidy Środkowe)
- Slovenský raj (Słowacki Raj)
- Veľká Fatra (Wielka Fatra)
- Vysoké Tatry (Wysokie Tatry)
- Západné Tatry (Zachodnie Tatry)
Gdzie można takie ubezpieczenie wykupić, ja oszczędziłem sobie poszukiwań w terenie i wykupiłem polisę przez Internet na stronie słowackiego towarzystwa ubezpieczeniowego Union. Krótki opis procedury: wchodzimy na stronę towarzystwa www.union.sk w zakładce Cestovanie odnajdujemy link Poistenie nákladov na zásah HZS, klikamy go, następnie link Uzatvorte si poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej skužby online, przechodzimy do informacji o akceptowanych przez Towarzystwo kartach płatniczych i klikamy ďalej, następna podstrona to już formularz, w którym wybieramy ilość osób objętych ubezpieczeniem, typ ubezpieczenia, nas interesuje Turista i okres jaki ubezpieczenie ma obejmować. Klikamy ďalej, przechodzimy do potwierdzenie tego co wybraliśmy wcześniej, znowu klikamy ďalej i przechodzimy do formularza z danymi osobowymi. Parę przetłumaczonyc zwrotów, które mogą się przydać podczas wypełniania:
- Vypĺňa priamo poistený – Wypełnia ubezpieczony
- Vypĺňa iná osoba za poisteného (poistník) – Wypełnia inna osoba zamiast ubezpieczonego
- Občan Slovenskej alebo Českej republiky – Obywatel Słowackiej lub Czeskiej Republiki
- Cudzinec(v tomto prípade sa v kolonke „Rodné číslo” uvedie dátum narodenia) Obcokrajowiec (w tym wypadku w polu „Rodné číslo” proszę podać datę
Urodzenia - Obec – miasto/gmina/miejscowość
- PSČ – kod pocztowy
- Štátna príslušnosť – obywatelstwo
Po dokonaniu płatności, przechodzimy do strony z dokumentem potwierdzającym zawarcie i opłacenie ubezpieczenia, należy sobie go wydrukować. Wydruk jest wystarczającym dowodem zawarcia ubezpieczenia.
Inne źródła zakupu przez Internet podaje na swojej stronie Horská záchranná služba. Jeśli chodzi o zakup na miejscu, to można popytać w większych hotelach, w niektórych budkach z biletami u wejścia na szlak, ale osobiście tego nie sprawdzałem, z tego co można znaleźć na grupach dyskusyjnych, okazuje się, że czasem są problemy ze znalezieniem miejsca, w którym ubezpieczenie można wykupić.
Widzę, że jest sens opisywania takich rzeczy finansowych, bo zupełnie nie wiedziałem o takim wymogu.
Jak najbardziej Polska powinna pomyśleć o podobnym systemie, a nie wszyscy się zrzucają na akcję, bo ktoś zapomniał powiedzieć że nie wróci do schroniska etc. a jest cały i zdrów.
Przykład ubezpieczenia to nie wyjatek. W Unii istnieje wiele ciekwawych rozwiązań prawnych, o których w Polsce możemy jedynie pomarzyć, trochę to smutne bo wielu na tym traci, a przede wszystkim państwo.
Ciężko się nie zgodzić, że istnieje wiele ciekawych rozwiązań prawnych w UE i ich brak w polskim prawie, aczkolwiek aktualnie w Polsce coraz częściej dostrzega się wprowadzanie nowych zmian, które ułatwiają znacznie życie. Krok po kroku i będzie dobrze.
Oczywiście, że powoli idzie ku lepszemu, czasami tylko, chciałoby się trochę szybciej 🙂
Pozdrawiam
Bardzo przydatne informacje. Dzięki
Cieszę się, że mogły się przydać, choć widzę, że strona ubezpieczyciela nieco się zmieniła i trzeba by wykonać mały update 🙂
Chyba też zakupię przez stronę ubezpieczenie. Czy czasem nie wychodzi ono taniej przez tą stronę Union? Wyliczyłam, że za 7 dni dla dwóch osób powinniśmy zapłacić 9,8 Euro, a przez stronę wychodzi tylko 7 Euro.
Całkiem możliwe, że przez stronę towarzystwa wychodzi taniej, pominięcie pośredników i samoobsługa :). Osobiście tego nie sprawdzałem.
Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy za cenne podpowiedzi – szczególne nt. możliwości wykupienia ubezpieczenia przez internet na stronie słowackiego ubezpieczyciela.
Cieszę się, że informacje znowu pomogły, zwłaszcza, że wykupienie ubezpieczenia nadal nie jest takie proste (nie wszędzie można wykupić i nie wszyscy o nim wiedzą).
Pozdrawiam
Witam, w tym roku po raz kolejny odwiedzimy słowackie Tatry – tym razem na o wiele dłużej niż ostatnio. O ubezpieczeniu wiedzieliśmy (z forów internetowych, jak chyba większość osób), jednak w zeszłym roku z racji tego, że zajrzeliśmy w Tatry tylko 3 razy (docelowo byliśmy w Pieninach) – zrezygnowaliśmy z niego (na szczęście nic się nie stało). W tym roku nie chcemy ryzykować. Informacja o tym, że można kupić to ubezpieczenie przez stronę internetową jest MEGA przydatna – zwłaszcza, że nie trzeba będzie tracić czasu na latanie po (dajmy na to) Smokowcu i szukanie punktu, w którym będzie można to zrealizować.
Moim zdaniem w instruktażu jest jedna nieścisłość. Ubezpieczenie 'Turista’ nie obejmuje zdarzeń na szlakach na których są urządzenia zabezpieczające – drabinki, liny, łańcuchy etc. Czyli jak ktoś się wybiera chociażby na Rysy albo szlaki wiodące przez przełęcze ze stromymi podejściami, czy nawet do Słowackiego Raju to już powinien wybrać opcję 'Sport’. Przynajmniej tak wynika z punktu Článok 3.B.2.c warunków ubezpieczenia (VŠEOBECNÉ POISTNÉ PODMIENKY).
Generalnie w tej chwili:
– wchodzimy na stronę https://www.union.sk/cestovne-poistenie-online
– wybieramy od kiedy do kiedy chcemy ubezpieczenie, ilość osób i Cieľ cesty: Slovensko.
– Jak mamy inne ubezpieczenie i chcemy tylko ubezpieczenie od kosztów ratownictwa to wybieramy na dole Balik: HORY. Jak chcemy też ubezpieczenie bagażu, OC, kosztów leczenia to Balik: KOMPLET
– Na kolejnej stronie wybieramy przedział wiekowy każdej osoby i Riziková skupina – Turista albo Sport (przy wyjściu w wyższe partie Tatr lepiej Sport zgodnie z tym co napisałem wcześniej). Ptaszków na dole nie zaznaczamy – to jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprez i ubezpieczenie naszych nieruchomości znajdujących się na Słowacji
– Na stronie 3 wpisujemy dane poszczególnych osób i adresy – w adresie pierwszy jest kod pocztowy, czwarty – numer domu (na Słowacji domy mają podwójną numerację – numer przy ulicy i z rejestru nieruchomości)
– Na stronie 4 sprawdzamy czy zgadzają się dane ubezpieczanych i zostawiamy pierwszy switch na 'Ano’ a przełączamy drugi i trzeci na 'Nie’ – to są zgody na wykorzystanie naszych danych w celach marketingowych
– Płacimy kartą i drukujemy sobie to co przyszło w mailu, zwłaszcza małe karteczki dla każdej ubezpieczonej osoby i nosimy je zawsze ze sobą. Tam są też numery pod jakie należy dzwonić w razie wypadku.
Enjoy 🙂
Tak właśnie myślałam, że to ubezpieczenie kategorii „Sport” jest właśnie tym, którego szukamy :).
Od siebie jeszcze dodam, że na stronie są trzy opcje: BASIC, STANDARD i OPTIMUM. I z tego co widzę, to tylko ta najdroższa opcja, czyli OPTIMUM, pokrywa koszty wezwania pomocy technicznej w górach. I jeśli wybierzemy tę opcję w połączeniu z opcją „Sport”, to daje nam dla jednej osoby/1 dzień kwotę 4,4E.
Oj, przepraszam – moja pomyłka. Rozpędziłam się z zaznaczaniem – odhaczyłam opcję z wyjazdem za granicę. Dlatego ta strona powinna być chociaż po angielsku 😛
witam
czy kupujac ubezpieczenie on line podajemy tylko polski adres czy rowniez adres lokum które wynajmujemy na słowacji ?
Ja podawałem tylko adres zamieszkania. To gdzie mieszkasz na Słowacji nie ma większego znaczenia 🙂
Pozdrawiam
Witam,
Czy opisane powyzej ubezpieczenie pokrywa ewentualny lot śmigłowcem? Pozdrawiam
Akcje górskie zwykle odbywają się przy pomocy śmigłowca, więc oczywiście tak.
Pozdrawiam i obyś nie musiała skorzystać 🙂
Oczywiście mocno wierzę w to, że takiej potrzeby nie będzie 😉 dziękuję za informację zwrotną i pozdrawiam.
Witam. Niestety w „Rodné číslo” nie przyjmuje daty urodzenia. Nie pozwala iść dalej 🙁