„W kamiennym kręgu przepełnia zachwytem
Wieża strzelista, dzieło Numenoru.
Głęboko w ziemię korzenie jej wbite,
Wewnątrz mag skryty białego koloru,(…)”
Jarek z Atkiem pokazali mi ostatnio wieżę obserwacyjną dla leśników, zbudowaną do obserwacji okolicznych lasów w celu wykrywania ewentualnych pożarów. Wieża ma około 40 metrów wysokości i dodatkowo zbudowana jest na wzgórzu. Wejście po stromych, zakręconych jak skorupa ślimaka stopniach stanowi nie lada wyzwania dla każdego, zwłaszcza w pobliżu szczytu. Z racji swojej konstrukcji wieża nie jest idealnie stabilna i każdy większy podmuch wprawia ją w delikatne kołysanie.
Byłem tam dwa razy w ciągu jednego dnia, za pierwszym razem zrobiłem parę ujęć z dołu, za drugim (byłem tym razem z Radkiem) kilka ze szczytu. Przy drugiej wizycie trafiliśmy na leśnika, który akurat sprawdzał coś u góry. Przywitaliśmy się, zamieniliśmy kilka słów i zostaliśmy zaproszeni za parę tygodni jak wszystko się trochę zazieleni.
Widok ze szczytu wieży zapiera dech w piersiach, przy sprzyjających warunkach, a takie akurat były wieczorem, widać bloki w Gorzowie Wielkopolskim, a przecież to prawie 50 kilometrów dalej. Muszę jeszcze wspomnieć, że wstęp na wieżę jest zabroniony i każdy, kto chciałby się tam wspiąć robi to na własną odpowiedzialność
widoczki dość przyjemne 🙂 tylko czemu znowu tak mało tych zdjęć 😛
BoDeK: ostatni wpis:Windows 7 przemówił
Pewnie, że przyjemne, widać naprawdę sporo. Mało zdjęć, bo przed południem duże zamglenie było, a po południu zabrakło czasu na więcej zdjęć, zagadaliśmy się z leśnikiem, a kiedy wyciągnąłem aparat ten zaczął się zbierać do wyjścia. Chcąc nie chcąc musieliśmy się zwinąć 🙂 Ale okazja jeszcze się nadarzy.
Uwielbiam wieże widokowe. Polecam dość nową w Gdyni, zaadaptowana wieża przekaźnikowa Orange.
matipl: ostatni wpis:Nowe zdjęcia Kingi…
Jak wspomniałem w komentarzu, miejsce wpisuje na listę „To muszę zobaczyć!” 🙂 Szkoda, że w Polsce tak mało jest wysokich obiektów na które można wejść i podziwiać okolicę z „lotu ptaka”, a jeszcze mniej takich, na które można się wdrapać po zapadnięciu zmroku.
Pingback: bandurscy.com » Blog Archive » Rezerwat przyrody Jezioro Łubówko